ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ ГЕОМЕТРІЇ В 7 КЛАСІ

ТЕМА: СУМІЖНІ КУТИ ТА ЇХНІ ВЛАСТИВОСТІ

ЦІЛІ:
навчальна: ввести поняття ” суміжні кути ”; навчити учнів будувати суміжні кути; розглянути властивість суміжних кутів і її застосування під час розв’язування задач;
розвивальна: активізувати пізнавальну діяльність учнів; розвивати увагу, логічне мислення, формувати вміння грамотно формулювати власні думки;
виховна: виховувати уважність, зосередженість, акуратність під час зображення рисунків
Хід уроку
І. Організаційний етап
Перевіряю готовність учнів до уроку, налаштовую їх на роботу. Перевіряю  наявність в учнів креслярських інструментів,  якщо є потреба, забезпечую учнів креслярськими  інструментами з резервного фонду кабінету математики. Нагадую учням про те, що малюнки в зошиті слід виконувати олівцем, використовуючи відповідні креслярські інструменти

ІІ. Перевірка домашнього завдання
Вибірково перевіряю зошити тільки в тих учнв, які потребують додаткової педагогічної уваги

ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь  учнів
Завдання класу:
1.     Побудуйте два доповняльні  промені ОА і ОВ.
Учень, викликаний до дошки, виконує побудову і дає пояснення
2.     Який кут утворюють ці промені?
3.     Яка його величина?
4.     Нарисуйте промінь, що проходить між сторонами розгорнутого  кута
5.     Який промінь вважається таким, що проходить між сторонами  розгорнутого кута?
6.     Сформулюйте властивість вимірювання кутів?
На дошці виконується відповідний малюнок і робиться запис:                                                                                                                        
 < 1 + < 2 = < АОВ
 
ІY. Вивчення нового матеріалу.
Завдання класу:
1.     Побудуйте два кути, у яких одна сторона спільна. ( Один учень працює біля дошки)
2.     Побудуйте два кути, у яких одна сторона першого з кутів є доповняльним променем сторони другого кута

     3.Побудуйте два кути, у яких одна сторона спільна, а дві інші доповняльні промені


На дошці  поступово з'являються зазначені малюнки. Кути, зображені на останньому  малюнку називаються суміжними
     4. Спробуйте сформулювати, які ж кути називаються суміжними
Нове поняття закріплюємо вправами. Вчимося знаходити суміжні кути, „ заховані ” на  малюнках. (Відповіді учні супроводжуються відповідними поясненнями та записами)

Завдання класу
На дошці будую довільний кут
1.Побудуйте кут, суміжний з даним
2. Скільки розв'язків має задача?
3.Який висновок можна зробити  з розглянутої задачі?

4.Дві прямі перетинаються. Скільки пар суміжних кутів при цьому утворилося?

5.Дано два суміжні кути  < ВСД  і  < АСД,  < ВСД=40º.  Знайдіть   < АСД.
В зошитах робиться відповідний малюнок і учні міркують над розв'зком задачі, з подальшим поясненням міркувань

Яку властивість суміжних кутів ви помітили? ( Формулюється теорема)
На дошці робиться відповідний рисунок, записується умова теореми, й за участі учнів записуємо її доведення

                                                        Дано: < 1 і <2 – суміжні  кути
                                                        Довести: < 1 + <2 = 180º
1.     За умовою  < 1 і <2 суміжні кути, отже, СА і СВ – доповняльні промені ( означення суміжних кутів). Тоді <АСВ  розгорнутий ( означення розгорнутого кута)
2.     <АСВ  = 180º ( аксіома)
3.     Промінь СД проходить між сторонами розгорнутого кута (за означенням) Отже, < 1 + <2 =<АСВ, тобто < 1 + <2= 180º( аксіома). Теорему доведено

 Y. Формування  нових знань і  вмінь учнів

Розв'язання задач

Задача 1. Сума двох кутів дорівнює 160º.  Доведіть, що  ці  кути  не є суміжними

Задача 2. Один із суміжних кутів дорівнює 100º.  Знайдіть другий кут

Задача 3. Один із суміжних кутів на 40º  менший , ніж другий . Знайдіть ці кути
Розв'язання ( алгебраїчним способом)

Нехай градусна міра меншого з двох суміжних кутів дорівнює х. Тоді більший кут дорівнює ( х + 20 ), а їхня сума дорівнює ( х + ( х+20)) або 180º ( теорема).
Складемо і розв'яжемо рівняння: х + х+20=180, 2х+20=180, 2х=160, х=80;х+20= 100
Відповідь. 80º, 100º

Задача 4. Один із суміжних кутів у 3 рази більший  від  іншого. Знайдіть більший кут

Задача 5. Один із суміжних кутів більший  від  іншого на 20º. Знайдіть менший кут

Задача 6. Величини суміжних кутів відносяться, як 2 : 3. Знайдіть ці кути
Розв'язання
Позначимо загальну градусну міру суміжних кутів через х. Тоді перший кут дорівнює 2х, другий – 3х, а разом ці два кути становлять  2х + 3х = 180º. Отже, 5х=180, х=36. Тоді 2х=36*2=72, 3х=36*3=108.                                      Відповідь. 72º, 108º

Задача 7. Чи правильним є твердження : « Якщо сума двох кутів дорівнює 180º ,то ці кути суміжні » ?

Задача 8. Чи може різниця двох суміжних кутів дорівнювати прямому куту?

YІ. Підсумки уроку
  
1.Що нового ви дізналися на уроці ?
2.Чи сподобався вам урок ?
3. З яким настроєм ви залишаєте клас?

 YІІ. Домашнє завдання


Вивчити §4  Виконати № 105;108

Немає коментарів:

Дописати коментар