ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ АЛГЕБРИ В 11 КЛАСІ

ТЕМА: ОСНОВНІ ТИПИ ПОКАЗНИКОВИХ  РІВНЯНЬ (НЕРІВНОСТЕЙ) І СПОСОБИ ЇХ РОЗВ’ЯЗУВАННЯ
ЦІЛІ:
навчальна: узагальнення і систематизація знань учнів; залучення до самостійної роботи;
розвивальна: активізація пізнавальної діяльності учнів; розвиток  логічного мислення, формування вміння грамотно формулювати власні думки;
виховна: розширення кругозору, інтересів учнів до математики
Хід уроку
І. Організаційний етап
На сьогоднішньому уроці ми  узагальнимо і систематизуємо ваші знання з теми
 ” ОСНОВНІ ТИПИ ПОКАЗНИКОВИХ РІВНЯНЬ (НЕРІВНОСТЕЙ) І СПОСОБИ ЇХ РОЗВ’ЯЗУВАННЯ”. Даній темі хотілося б приділити  особливу увагу, тому що такі рівняння і нерівності зустрічаються в матеріалах підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання.Тим більше, що загального способу розв’язування  таких завдань не існує. На попередньому уроці  ми з вами поділили їх на такі типи:
1.     Найпростіші та ті, які зводяться до них таким шляхом:
А) зведення до однієї основи;
Б) винесення спільного множника за дужки;
В)ділення обох частин на степінь.
2.Показникові рівняння і нерівності, які зводяться до адгебраїчних:
А) зведення до квадратного шляхом заміни;
Б) однорідні.
Урок проведемо таким чином, представлення даних типів показникових нерівностей  та  способи  їх розв’зання презентують деякі учні, які отримали випереджувальні завдання.
Презентація способів розв’зання показникових нерівностей.
2.     Виступи учнів
Презентація №1. Кушнір Олексій.
Завдання №1. Розв’зати нерівність 3*9²х-2 > (27 )1-3х
Розв’язання:
3*9²х-2 > (27 )1-3х.

31+4х-4 > 33-9х, оскільки 3>1, тому

1 + 4х - 4 > 3 - 9х;

13х > 6;

х > 6/13.
Відповідь: х є(-&;6/13).
 Презентація №2. Зубрицький Ігор.
Завдання №2. Розв’зати нерівність  3*4х +2*4х +1 + 3*4х + 2 < 236
 Розв’язання:

3*4х +2*4х +1 + 3*4х + 2 < 236;

 4х( 3 + 2*4 + 3*16  ) < 236;

  4х *59 < 236;

  4х < 4;
  х < 1.

  Відповідь: х є(-&;1).
Презентація №3.  Манько Денис.
Завдання №3. Розв’зати нерівність   5х -3 < 7х-3
Розв’язання:
Домножимо обидві частини  нерівності на 7х-3>0
5х -3*7х-3 < 73 - х *7х-3;

( 35)х – 3 < 70;

х -3 < 0;
х <  3
 Відповідь: х є(-&;3).
Презентація №4. Назаренко Таня.
Завдання №4. Розв’зати нерівність   2х + 21 – х < 3
 Розв’язання:
 2х + 21 – х < 3;
Нехай   2х = t ; t >0.
t +2/ t  < 3;
t2 +2 - 3 t < 0;
(t -1) (t -2) < 0; Отже, маємо     1 < t < 2
1 < 2х < 2;
20< 2х < 21;
0 < х< 1
Відповідь:(0 ; 1).
Презентація №5. Войт Наташа.
2*4х >6х *9х

2*2/ 2х*3х – 2х*3х – 3*3/ 2х*3х >0

2*(2/3)х – 1 – 3*(3/2)х >0

Нехай (2/3)х = t, t > 0, тоді (3/2)х = (2/3)
2 t - 1 – 3/ t >0

{2 t2 – t – 3 >0;
 t > 0.
2(t + 1)*( t -3/2 ) >0 і тому t  >3/2
Отже, (2/3)х  > 3/2, 0 < 2/3< 1, тому х<-1
  Відповідь:  х є(-&;-1).
Молодці, дуже гарно підготувалися до представлення даних типів показникових нерівностей  та  чудово  презентували  способи  їх розв’зання.
3.Закріплення матеріалу.
А зараз створимо чотири групи, ви виберете собі координатора, який отримає завдання і  розподілить їх серед членів своєї групи, виходячи з рівня їхньої підготовки. Завдання подані у вигляді тестів, на зразок завдань зовнішнього оцінювання,всі розв’зки мають бути в зошиті, а бланки повернуті в кінці уроку.

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ ГРУПАМ.
1.Розв’зати рівняння:
а) 114х-3 = 11.
А
Б
В
Г
Д
-4/3
-3/4
3/4
4/3
1

Відповідь:

б)5х +5х+2 = 130.
А
Б
В
Г
Д
-1
0
1
2
5

Відповідь:

в) 4х – 10*2х -1 – 24 = 0.

А
Б
В
Г
Д
3
8
-3
8 і -3
2

 Відповідь:

г) 4х -2*5 + 10х = 0

А
Б
В
Г
Д
2
-1
1
0,4
0

Відповідь:

2.Розв’зати  нерівності:
а) (3/7)х2 < (7/3)

А
Б
В
Г
Д
(-7;3)
[-7;3]
[3;+&)
(-&;-7]
(-&;-7) v (3; +&)
Відповідь:
б) 32х-1 + 32х-2 – 32х-4 < 315.

А
Б
В
Г
Д
[3; +&)
(-&;3]
(3;+&)
(-&;3)
(-&;3) v (3; +&)

Відповідь:
Правильні відповіді: БВАДДГ

4.Підсумок уроку.
Сьогодні ми з вами  розв’язували показникові рівняння і нерівності і думаю, що такі завдання ви тепер будете вміти розв’язувати і ніяких проблем у вас на ЗНО не виникне.Дякую вам за гарні відповіді.
5.Домашнє завдання.

Повторити п.17-18.Вправи 18.16;18.21.

Немає коментарів:

Дописати коментар